2020-2021 TAS SECTION OFFICERS

ANTHROPOLOGY
Chair: Alexa Kelly
University of North Texas HSC
[email protected]
 
Vice Chair: Paloma Cuello Del Pozo
Texas A&M University
[email protected] 
 
BIOMEDICAL SCIENCES
Chair: Joni H. Ylostalo
University of Mary Hardin-Baylor
[email protected]
 

Vice ChairBrent Bill 

UT Tyler
[email protected] 
 
CELL & MOLECULAR BIOLOGY
ChairJeremy Bechelli
Sam Houston State University
[email protected] 
 
Vice ChairMardelle Atkins
Sam Houston State University
[email protected]
 
CHEMISTRY & BIOCHEMISTRY
Chair: Alexsandra Zapata
Schreiner University
[email protected]
 
Vice Chair: Xiaoshen Han
Stephen F. Austin State University
[email protected]
 
CONSERVATION ECOLOGY
ChairTroy Ladine 
East Texas Baptist University
[email protected]
 
co-Vice Chair: Hannah Stouffer 
[email protected]
 
co-Vice Chair: Houston Glover
Brazosport College
[email protected]
 
FRESHWATER SCIENCE
Chair: Mathew Barnes
Texas Tech University
[email protected]
 
Vice Chair: Jeff Hutchinson
 UT San Antonio
[email protected]
 
GEOSCIENCES
Chair: LaRell Nielson
Stephen F. Austin State University
[email protected]
 
Vice Chair: James Westgate
Lamar University
[email protected]
 
GRADUATE STUDENT ORAL PAPER COMPETITION
Chair: Travis LaDuc
UT Austin
[email protected]
 
MARINE SCIENCE
Chair: Joseph Kowalski
UT Rio Grande Valley
[email protected]
 
Vice Chair: Ivy Jones
 Texas A&M Corpus Christi
 [email protected]
 
MATHEMATICS & COMPUTER SCIENCE
ChairScott Cook
Tarleton State University
[email protected]
 
Vice Chair: Chris Mitchell
Tarleton State University
[email protected]
 
NEUROSCIENCE
Chair: Danielle Grove
Texas Lutheran University
[email protected]
 
Vice ChairCarlos Garcia 
University of Incarnate Word
[email protected]
 
PLANT BIOLOGY
Chair: Matthew Allen
Wayland Baptist University
[email protected]
 
Vice Chairnone
 
PHYSICS AND ENGINEERING
Chair: Gerald Mulvey 
University of the Incarnate Word
[email protected]
 
Vice Chair: Kim Arvidsson
Schreiner University
 [email protected]
 
STEM EDUCATION
ChairPhillip Greco
 Temple College
 [email protected] 
 
Vice Chair: Julian Davis
  University of the Incarnate Word
[email protected]
 
SYSTEMATICS & EVOLUTIONARY BIOLOGY
Chair: Andrea Jensen
Hardin-Simmons University
[email protected]
 
Vice Chair:  Matt Greenwold
 UT Tyler
 [email protected]
 
TERRESTRIAL ECOLOGY & MANAGEMENT
Chair: Richard Patrock
Texas A&M Kingsville
[email protected]
 
Vice Chair:   Sara van der Leek
  University of North Texas
[email protected]
 
GENERAL SCIENCE
 Chair: Alyx Franzen
Stephen F. Austin State University
[email protected]